משלוחים חינם החל מ250 שח. גלישה וקניה נעימה    : :

NEIPA

NEIPA

בירה בטעם טרופי של נקטר הדרים
עכורה בכוונה, במרקם קרמי וקליל

New England IPA

בירת IPA הפכה לסגנון הבירה הפופולרי ביותר על צרכני הקראפט (6% משוק מכירות הבירה הכולל, לא רק של הקראפט בארה"ב). מתוך סגנון זה צמחו תתי סגנונות שונים. West Coast IPA

East Coast IPA, New England IPA, Milkshake IPA ועוד ועוד. ניתן לדון אם באמת כל תתי הסגנונות האלה שונים אחד מהשני או שצריך זכוכית מגדלת כדי למצוא את ההבדלים בינהם והם מבודלים לצורך מיתוג ובידול צרכני. מה שכן בטוח שיש בירות מעניינות מאוד מהמבשלות שמבשלות בסגנונות אלו. כל הסלט הזה של תתי סגנונות IPA והניסיון למתוח את הגבולות ואת רמת המרירות הביא ליצירת תת סגנון הNEIPA שבו נעסוק.


המשותף לסגנון הIPA הוא שייכות לרכיב הכשות שקובעת את זהות הבירה. בסגנון האמור משתמשים
בהרבה כשות כאשר בתת הסגנון שאנו עוסקים בו משתמשים בעוד יותר כשות , רבע קג היא כמות סבירה לחלוטין עבור 20 ליטר. כאשר רובו המוחלט נכנס בתסיסה ומעט מאוד נכנס לבישול , כך
שמתקבלת בירה עם מרירות עדינה וכל טעמי הכשות הטובים והמיוחדים ביותר. השיטה שבה מוסיפים את הכשות לבירה בזמן הבישול נועדה להשגת הטעמים המתוארים מהכשות אך למצות פחות מרירות , זאת על ידי הוספה מאוחרת של כשות לקראת סוף הרתיחה , מיצוי הכשות לא בזמן רתיחה סוערת אלא בזמן שהטמפ נמוכה יותר כמו לפני הרתיחה או לאחר הרתיחה בזמן הקירור או בכיבוי האש. וכמובן במהלך התסיסה – הדריי הופ. בצורה זו שומרים על השמנים הנדיפים בהם נמצאים חומרי הארומה הרצויים לנו.

אם Dry Hopping הפך לטכניקה שהיא שם נרדף לבירה מוקפדת ומושקעת , כאן השאלה היא לא אם
לעשות דריי הופ או לא. אלא כמה פעמים לעשות דריי הופ , ומתי זה מתחיל להיחשב הרבה. כאשר במתכון סולידי שבנוי טוב נמצא שתי דריי הופ בקלות.

העכירות בסגנון מושגת על ידי שימוש בגרעינים לא מולתתים הנקראים adjunts. (תוספים) כמו שיבולת שועל או flaked barley , גרעינים אלו מוסיפים חלבון שתורם לגוף ולראש הקצף זאת בלי להשפיע על הרכב הלתתים במתכון או לשנות או אופי הבירה.

בבחירת השמרים לסגנון אני ממליץ על שמרי S33 . במחקר סנסורי שנערך על ידי פרמנטיס. בו הכינו אותה בירה והתסיסו עם שמרים שונים , נמצא כי מבין כל השמרים שפרמנטיס מייצרת שמרים מסוימים מעצימים סוגים מסוימים של ארומות המגיעות מהכשות ובשל כך מומלצים להכנת הסגנון. התגלה כי שמרי S33 מעצימים את הארומות הפירותיות האקזוטיות ומביאות לתוצאה המתוארת כמיצית ביותר. ולכן נבחרו כשמרים המתאימים ביותר לסגנון. שמרי K97 מעצימים את הארומות הירוקות והעשבוניות המיוחדות שמגיעות מהכשות ולכן הם גם אופציה מומלצת . העצמה זו מתרחשת בשל מנגנון פעילות של השמרים , מעבר לריאקציה הלינארית של התסיסה לשמרים יש יכולת לקחת חומרי מוצא , לשנות אותם או לפרק אותם . חומרי הטעם האלו הנמצאים בריכוזים נמוכים בבירה הם בעלי חשיבות גבוהה לאופייה של הבירה , כיוון שגם בריכוזים נמוכים אנו חשים אותם והם משפיעים על הטעם באופן ניכר. הגילוי החדש של פרמנטיס במחקר זה הוא שהשמרים יכולים להעצים את הביטוי הארומטי של חומרי הארומה שמגיעים מהכשות.

מתכון NEIPA מרכז:

3 קג רכז בהיר
0.75
קג פילסנר
0.25
קג חיטה טוריפייד
0.5
קג flaked barley

כשות לבישול
סנטניאל 20 גרם חצי שעה

כשות לדריי הופ בשבוע השני של התסיסה
סנטניאל 10 גרם
אל דורדו 30 גרם
קומט 30 גרם
אזקה 30 גרם

שמרי S33

מתכון NEIPA רק מגרעינים

4
קג פילסנר
0.4
קג flaked barley
0.4
קג שיבולת שועל
0.25
קג חיטה טוריפייד

כשות מגנום 20 גרם שעה

דריי הופ בשבוע הראשון
60
גרם ציטרה + 60 גרם מוזאיק

דריי הופ בשבוע השני
30
גרם ציטרה + 30 גרם מוזאיק

שמרי S33

 

© כל הזכויות שמורות למרכז לבירה ביתית