משלוחים חינם החל מ250 שח. גלישה וקניה נעימה    : :

מאגרי מידע הידרומטר

הידרומטר מודד את הצפיפות הסגולית של התירוש. צפיפות היא מדד לדחיסות של חומר , כלומר כמה מסה נכנסת באותו נפח. הצפיפות הסגולית היא יחס בין צפיפויות כאשר החומר שאליו עושים את ההשוואה הוא מים בטמפרטורה נתונה. מכיוון שמדובר ביחס הוא חסר יחידות , במקרה שלנו ההידרומטר מודד את היחס בין תמיסת הסוכרים שלנו , התירוש למים. בבירה ישנם סוכרים שאינם זמינים עבור השמרים ומהווים חלק מגוף הבירה , לכן צפיפות אינה מגיעה עד ל1 שהיא צפיפות של מים. צפיפות משתנה עם טמפרטורה , כאשר חם יותר פחות צפוף. קריאת ההידרומטר מכוילת לטמפרטורה של 15 מע"צ ויש צורך לתקן את הקריאה , לפי הספר , אך למעשה תיקון זה מהווה אפילו לא עשירית של נקודה של צפיפות סגולית ובשל כך הוא בטל בשישים.

אופן הפעולה של הידרומטר נשען על עקרון ארכימדס שגוף הצף בנוזל יצוף בכוח השווה למשקל הנוזל הנדחק על ידי חלקו הטבול של הגוף. כך , ככל שהנוזל דחוס פחות ההידרומטר ישקע יותר , במילים אחרות כאשר יש יותר חומר במים הוא יותר דוחק את ההידרומטר החוצה.

שנשתמש בהידרומטר נראה את התקדמות התסיסה בכך שהצפיפות תרד , ערך מקובל של צפיפות סופית ינוע בין 1.01 ל1.015 , עם הידרומטר נדע בדיוק היכן אנו עומדים בשלב התסיסה ואם יש צורך בהתערבות , או אם הכל הולך לפי התוכנית.

אופן שימוש

כדי למדוד את הצפיפות , נשטוף ונחטא את ההידרומטר בשלב ראשון. לאחר מכן נכניס אותו בעדינות אל התירוש עד שנרגיש שהוא מתחיל לצוף. הידרומטר הוא מצוף מכויל המכיל אוויר , כדי לדעת מהי הקריאה יש להסתכל על השנתה הנמצאת בקו ישר עם פני הנוזל. ראה תמונה . בסוף התהליך כאשר התסיסה הסתיימה עדיף לפתוח את הברז מאשר לפתוח את המיכל , למלא את המשורה ואז להכניס את ההידרומטר למשורה.

חישוב אחוז האלכוהול

ניתן להשתמש בנוסחא הבאה :

O.G. – F.G. x 129) = ABV)

ABV– אחוז האלכוהול בנפח , OG– צפיפות התחלתית FG– צפיפות סופית

בתמונה למטה הקריאה היא 1.0

 
 

© כל הזכויות שמורות למרכז לבירה ביתית